StockMusic.ir

آموزش استفاده از ماسک در افتر افکت

آموزش استفاده از ماسک در افتر افکت

یکی از ابزار های افتر افکت که شما قطعا استفاده زیادی از آن خواهید داشت، ماسک ها هستند. آن ها عناصر لایه های مختلف را مخفی یا آشکار می کنند و همینطور می توان آنها را در کنار انیمیشن ها برای ایجاد جلوه های جذاب و شیک مورد استفاده قرار داد. آنها به طور شگفت انگیزی ابزار های تطبیق پذیر هستند، اما می توانند در ابتدای کار کمی برای شما گیج کننده باشند و این علت باعث شد که ما این آموزش استفاده از ماسک در افتر افکت را برای شما ارائه کنیم. پس آن را مطالعه کنید، افتر افکت را اجرا کرده و بدون اتلاف وقت به یک متخصص در این زمینه تبدیل شوید.

در این آموزش سه پرسش اساسی پاسخ داده می شود:

1- ماسک چیست؟

2- چگونه ماسک ها را ایجاد و آن ها را مدیریت کنیم؟

3- چگونه انیمیشن و تحرکات را روی آن ها پیاده سازی کنیم؟

جدیدترین پروژه های آماده افتر افکت را از تایم کد دانلود کنید

بخش اول – ماسک چیست؟

ماسک در واقع یک شیء نامرئی است که به افتر افکت میگوید فعالیت خود را در Composition، فقط به بخش مورد نظر شما معطوف کند. شما میتوانید از آن برای مخفی یا آشکار کردن بخش هایی از لایه های مختلف پروژه استفاده کنید.

ماسک ها ابزار های بسیار تطبیق پذیری هستند. اما به طور معمول برای مخفی و یا ظاهر کردن متن، یا کپی کردن یک فریم مورد استفاده قرار میگیرند. انیمیشن ها می توانند با استفاده از یک ماسک کار خود را شروع کنند، مانند Text، و سپس کنار روند تا آبجکت را نمایان کنند. از سوی دیگر آن ها میتوانند روی متن بمانند تا در صورت ظهور هر عامل و یا تغییر ناخواسته ای از آن محافظت کنند.

بخش دوم – چگونه یک ماسک را تولید و مدیریت کنیم؟

سوال اصلی این است که ما چگونه میتوانیم یک ماسک را در افتر افکت تولید کنیم؟! عجله نکنید! شما بعد از خواندن این بخش میتوانید مانند یک حرفه ای آنها را تولید کنید!

دو روش برای انجام این کار وجود دارد، اولین روش Reveal Masking است:

گام یکم: لایه ای که میخواهید روی آن ماسک را پیاده کنید، انتخاب کنید.

گام دوم: دکمه Q صفحه کلید را برای رسم Shape به صورت مستطیل، فشار دهید.

گام سوم: روی تصویر کلیک کرده و یک شکل بکشید، و قسمتی که میخواهید مشخص و نمایان باشد را انتخاب کنید. خواهید دید هر چیزی که درون آن نباشد نمایش داده نخواهد شد.

راه دوم ایجاد آنها استفاده از ابزار Pen برای ترسیم ماسک به شکل دلخواهتان می باشد. مراحل زیر باید برای ترسیم آن ها در افتر افکت به  دنبال شود:

گام یکم: Pen tool را انتخاب کرده و یا دکمه G را بزنید.

گام دوم: برای کشیدن ماسک روی نقاط مختلف صفحه کلیک کنید.

یک نکته کاربردی: چگونه با چند ماسک به صورت همزمان کار کنیم

تقریبا بعید است که شما در نرم افزار افتر افکت یک Composition بسازید و در آن فقط از یک ماسک استفاده کنید. معمولا پروژه های شما احتیاج دارند تا از چند ماسک و در چند لایه مختلف استفاده کنند. این شرایط کار را، در صورتی که نیاز داشته باشیم ماسک ها را مورد ردیابی و بررسی قرار دهیم، مشکل میکند. اما افتر افکت ابزار خوبی را برای مدیریت اینگونه مسائل در اختیار شما قرار می دهد.

به طور پیش فرض افتر افکت رنگ تمامی آنها را زرد در نظر میگیرد. شما میتوانید برای تغییر این رنگ و ساده تر کردن کار، افتر افکت را طوری تغییر دهید که برای تولید یک ماسک جدید، از یک چرخه استفاده کند. برای این کار باید مراحل زیر را طی کرد:

گام یکم: به مسیر Edit > Preferences > Appearance بروید.

گام دوم: گزینه Cycle Mask Colors را انتخاب کنید.

حالا هر زمانی که یک Mask جدید ایجاد کنید، رنگ آن متفاوت می شود، و در رهگیری آن به شما کمک میکند.

اگر شما نمی خواهید هیچ تغییرات دیگری را در Mask اعمال کنید و کارتان با آن تمام است، می توانید آن را قفل کرده تا از تغییرات ناخواسته جلوگیری کنید.

در سمت چپ لایه شما می توانید آیکون Pad Lock را فعال کرده تا لایه موجود در پوزیشن، تثبیت و قفل کرده، و از هرگونه تغییر آتی جلوگیری کند. برای اطمینان مضاعف از این کار شما میتوانید از مسیر Layer > Mask > Hide Locked Masks، کاری کنید که ماسک شما از کل مسیر پروژه ناپدید شده و امنیت را برای آن برقرار کنید.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص ماسک ها میتوانید ویدئوی زیر را با عنوان چگونگی اضافه کردن Shape های اصلی و ماسک در افتر افکت تماشا کنید:

وقتی که شما بوسیله یک لایه یک ماسک ایجاد می کنید، شما می توانید آن را به یکی از 7 گزینه قابل استفاده اصلاح کنید. هر کدام از آنها کار متفاوتی را انجام میدهند.

چگونه با چند ماسک به صورت همزمان کار کنیم

کنار نام ماسک بر روی منوی کشویی کلیک کنید، گزینه پیش فرض باید روی Add تنظیم شده باشد. معنی هرکدام از این گزینه ها به شرح زیر است:

Add: از این گزینه برای استفاده در بیشتر موارد کارایی ماسک و به صورت پیشفرض استفاده میشود. این گزینه یک ماسک ساده را میسازد که اگر چند ماسک در لایه وجود داشت، این ماسک بالاتر از سایر آن ها قرار میگیرد.

None: باعث غیر فعال کردن ماسک میگردد.

Subtract: این گزینه عکس گزینه Add عمل می کند و محیط ماسک شده را از بین می برد و خالی می کند.

Intersect: اگر شما چند ماسک دارید که روی هم همپوشانی دارند، این گزینه فقط قسمت های همپوشانی شده و مشترک را نمایش میدهد.

Difference: میتوان آنها را متضاد با Intersect دانست. انتخاب این حالت باعث میشود همه قسمت ها به جز آنهایی که با ماسک های دیگر همپوشانی دارند نمایش داده شود.

Lighten: وقتی دو ماسک که شفافیت کمتر از 100% دارند با هم همپوشانی می کنند، همپوشانی آن ها دارای شفافیت و Opacity بیشتر از سایر قسمت ها می شود. این گزینه باعث یکسان شدن Opacity در سطح آن ها میشود.

Darken: به صورت متضاد با Lighten عمل میکند. و باعث افزایش Opacity بین قسمت های همپوشانی شده بین آن ها میگردد.

بخش سوم – چگونگی اضافه کردن انیمیشن و تحرک به Mask

ماسک ها فقط یک آبجکت ثابت نیستند، که وظیفه پوشاندن یا نمایش فریم ها را بر عهده داشته باشند. شما میتوانید آن ها را برای متحرک سازی های یکپارچه و آشکار سازی، مانند سایر عناصر قابل استفاده در افتر افکت، به کار گیرید. برای متحرک سازی آن ها مراحل زیر را دنبال می کنیم:

گام اول: Mask مورد نظر خود را به همراه لایه ای که روی آن قرار دارد انتخاب کنید.

گام دوم: منوی کشویی را باز کرده و روی آیکون ساعت کلیک کنید، این کار باعث ایجاد یک Keyframe و تنظیم اولین مکان ماسک میگردد.

گام سوم: نشانگر بخش را جلو ببرید.

گام چهارم: Mask را مکان نهایی خود تنظیم کنید.

گام پنجم: دوباره روی آیکون ساعت کلیک کنید. خواهید دید که ماسک از زمان ابتدای Keyframe تا محل پایانی انتخاب شده برای آن پخش خواهد شد.

شما میتوانید برای کند کردن آن، سرعت بخشیدن به آن، انیمیت روی آن و یا حتی تغییر مسیر آن به جایی دیگر و جابجایی آن، Keyframe های جدیدی را به آن اضافه کنید.

میتوانید این کار را به سادگی و با جابجایی نشانگر به زمان مورد نظر، که میخواهید متحرک سازی مورد نظرتان تمام شود و تایید مکان و سایز ماسک و سپس کلیک مجدد روی آیکون ساعت، این کار را انجام دهید.

Mask در افتر افکت برای شما بعضی از موارد اصلی را آرایش میکنند و به شما کمک میکنند تا انیمیت های خارق العاده ای را در زمان خیلی کوتاه ترتیب دهید. ابتدا شما روش های تولید ماسک در افتر افکت را دیدید، سپس یاد گرفتید که روی یک کامپوزیشن چگونه چندین Mask همزمان داشته باشید، و بعد از آن با تغییر Mode ماسک در افتر افکت، تاثیرات آن ها بر یکدیگر را مشاهده کردید. در آخر با استفاده از Keyframe قابلیت متحرک سازی ماسک در افتر افکت را با حرکات نرم و یکپارچه آموختید. امیدواریم این آموزش در مورد ماسک در افتر افکت برای شما کاربردی بوده باشد.

برای دانلود جدید ترین آموزش های افتر افکت کلیک کنید

به این پست چه امتیازی می دهید؟

5 / 5. 1

ارسال دیدگاه

برای ثبت علاقمندی ها، وارد حساب کاربری خود شوید.

یکی از روش های زیر را برای بازیابی رمز عبور انتخاب کنید