StockMusic.ir

MP4 چیست؟ بهترین کدک برای خروجی فیلم کدام است؟

MP4 چیست؟

کمی تصور غلط درباره‌ی اینکه MP4 واقعا به چه معناست وجود دارد. به عنوان یک طراح موشن گرافیک یا تدوین گر حرفه ای فیلم، ضروری است که ما بفهمیم MP4 به چه معنی است.

MP4 = قالب ویدیو

MP4 یک فرمت ویدیویی است. این بدان معناست که یک قالب فایل است که شامل ویدیو، صدا، زیرنویس دقیق و ابر داده است که یک فیلم واقعی را تشکیل می دهند. همیشه می توانید بگویید از طریق پسوند انتهایی در فایل (بعد از نام هر فایل یک نقطه و پس از آن پسوند فایل می آید) فایل ویدیوی چه قالبی دارد. قالب های فایل ویدیویی محبوب شامل MOV ، AVI ، FLV و MP4 هستند. یک لیست کامل از قالب های فایل ویدیویی در ویکی پدیا وجود دارد.

نکته: MP4 از یک فایل MOV فشرده تر نیست. در واقع این دو صرفا قالب های یک فایل (container) هستند. فشرده سازی توسط کدک ها انجام می شود که سایز فایل ها را تعیین می کنند. پس فرمت یک فایل سایز فایل را مشخص نمی کند. کدک یک فایل هست که کیفیت اصلی یک فایل را مشخص می کند.

MP4 و H264 یکی نیستند

H264 یک کدک است، به این معنی که ابزاری استفاده شده برای رمز گذاری و رمز گشایی فایل های ویدیویی است. اندازه فایل کدک ها مستقیماً با کیفیت فیلم در ارتباط است. کدک هایی که اندازه فایل ویدیویی شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند، معمولاً از نظر کیفیت بسیار کم کیفیت هستند. کدک ها داخل قالب های ویدیویی مانند MP4 و (MOV (Quicktime هستند. یک فایل H264 می تواند با پسوند .MP4, .MOV پایان پذیرد. به طور خلاصه، اگر یک فایل دارای کدک H264 بود به معنی این نیست که حتما پسوند آن MP4 است. ممکن است پسوند آن MOV باشند. همانطور که گفته شد پسوند یا کدک فرق می کند.

MP4 یک فرمت قالب فایل است، در حالی که H.264 در واقع یک کدک فشرده سازی فیلم است که برای میزبانی فیلم رمزگذاری شده به یک قالب ویدیویی احتیاج دارد. آنها با هم فرق دارند، که حتی ویژگی همسان هم ندارند. در بیشتر موارد، پرونده های رمزگذاری شده H.264 فایل MP4 هستند و می توانند فایلهای AVI یا MKV نیز باشند.

همانطور که در شکل زیر می بینید فرمت فایل (در اینجا MP4) یک قالب است برای نگهداری کدک.

اگر می خواهید درباره کدک ها بیشتر بدانید این فیلم از دیوید کنگ عالی است. این بهترین راهنمایی است که من برای فهم کدک ها و نحوه عملکرد آنها پیدا کردم.

تفاوت بین فرمت های MP4 و MOV

همانطور که می بینید، به نظر می رسد این قالب ها مشابه باشند اما اختلافات جدی دارند.

MP4 در برابر MOV بهترین استفاده را در همه سیستم عامل ها و پخش کننده های رسانه ای به جز iOS / macOS دارد (باز هم این می تواند بسته به کدک فایل ویدیویی باشد). انتخاب بین MOV و MP4 نیز به اهداف شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید از فیلم در شبکه های اجتماعی یا اینترنت استفاده کنید، بدون شک فرمت MP4 با کدک H264 برنده است: کیفیت تصویر خوب است، اندازه فایل کوچک است (که زمان آپلود / دانلود را کاهش می دهد) و تقریباً در هر پلتفرم اینترنتی بر دیگر فرمت های ویدیویی تقدم دارد.

در ضمن، فرمت MOV با کدک Prores 422 به دلیل کیفیت بالای پخش، اغلب در محیط های حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد و جزو بهترین گزینه ها برای آرشیو فایل های تصویری می باشد. MOV همچنین می تواند از کدک های عجیب و غریب پشتیبانی کند. حتی از کدک H264.

امیدوارم که این مقاله مفید بوده باشد. درک این موضوع می تواند سخت باشد، اما وقتی کدک ها و قالب خود را می شناسید، احساس می کنید یک جادوگر فیلم هستید.

به این پست چه امتیازی می دهید؟

1 / 5. 1

ارسال دیدگاه

برای ثبت علاقمندی ها، وارد حساب کاربری خود شوید.

یکی از روش های زیر را برای بازیابی رمز عبور انتخاب کنید