StockMusic.ir

راز Motion Blur در پریمیر

motion blur premiere proراز Motion Blur در پریمیر

وقتی در حال فیلمبرداری هستید ، یا ساخت یک انیمیشن و یا حتی موشن گرافیک، متوجه می شوید که موشن بلر یکی از عناصر اساسی است که واقع گرایی را در یک تصویر ایجاد می کند.

موشن بلر را می توانید برای اهداف خلاقانه خود به کار بگیرید ، بنابراین درک نحوه کارکرد آن مهم است. بیایید با نگاهی دقیق تر به این پدیده بصری بپردازیم.

Motion Blur چیست؟

وقتی به جهان اطراف خود نگاه می کنید ، به طور طبیعی موشن بلر را مشاهده خواهید کرد ، زیرا اشیاء با سرعت زیاد در حال گذر هستند و این همان پدیده موشن بلر است.

هنگام ثبت فیلم یا عکس ، شما می توانید موشن بلر را از طریق سرعت شاتر یا زاویه شاتر (سرعت شاتر نسبت به سرعت فریم) دوربین تان کنترل کنید. در واقع به کمک سرعت شاتر و زاویه شاتر می توان کنترل کرد که چه میزان از نور در یک بازه زمانی خاص به سنسور دوربین برسد. با هر تغییری که روی تنظیمات شاتر اعمال کنید، تصویر متفاوتی بدست می آید.

برای دانلود بیش از 9000 پروژه آماده پریمیر کلیک کنید

قطعا با تمرین و تکرار می توانید موشن بلری که با چشم انسان دیده می شود را ثبت کنید. برای تنظیم سرعت شاتر، کافی است هر سرعت فریمی که داریم را دو برابر کنیم و آن را در مخرج قرار دهیم . به عنوان مثال، اگر من با بیست و چهار فریم در ثانیه عکاسی می کنم، از سرعت شاتر 1/48 استفاده می کنم (24fps x 2 = 48).

زاویه شاتر نیز بر حسب درجه تنظیم می گردد . زاویه 180 درجه، یک زاویه استاندارد است، تقریبا متناسب با سرعت شاتر 1/48 در 24 فریم در ثانیه. هر چه این عدد بالاتر برود قطعا موشن بلر بیشتر در عکس شما خودنمایی می کند اما با کم کردن این عدد، با عکس این پدیده مواجه خواهید شد.

Motion Blur در پس تولید

هنگام ساخت انیمیشن یا کار با یک تیزر موشن گرافیک، می توانید با یکسری تنظیمات و شبیه سازی، موشن بلر ایجاد کنید.  به عنوان مثال، در افتر افکت، به سادگیِ کلیک کردن روی دکمه Motion Blur و سپس فعال کردن بلر برای هر لایه، است. تنظیمات پیشرفته در AE، کنترل بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد، هم چنین امکان تنظیم زاویه شاتر و تعداد مشخصی از ویژگی های دیگر را نیز می دهد.

motion blur premiere pro

فراموش نکنید که این ابزار ها خیلی مهم هستند چون به عکس تان حس زندگی می بخشند و نادیده گرفتن آن از ارزش کارتان کم می کند.

کاربران پریمیر نیازی به نگرانی ندارند، چون گزینه ای برای فعال کردن موشن بلر وجود دارد، این گزینه باعث می شود تا کاربران بدون هیچ گونه پیچیدگی ، یک موشن بلر طبیعی جهت دار را ایجاد کنند. بیایید نگاهی گام به گام به نحوه کارآیی آن  بیاندازیم.

چگونگی اضافه کردن موشن بلر در پریمیر

گام اول – یک Transform Effect ایجاد کنید.

motion blur premiere pro

برای این کار مسیر زیر را طی کنید :

ابتدا پنجره افکت را از مسیر Window > Effect باز کنید و سپس پوشه  Video Effects > Distort. بعد از آن به سراغ گزینه Transform بروید و آن را روی کلیپ خود بکشید.

گام دوم –  متحرک سازی

motion blur premiere pro

افکت Transform  یکسری خصوصیات با قابلیت کی فریم سازی در اختیار ما می گذارد. برای این مثال، من موقعیت X را به حرکت در می آورم، که باعث می شود لوگو با سرعت از یک سمت به سمت دیگر حرکت کند. بعد از آن، زمان اضافه کردن موشن بلر می رسد.

گام سوم – تنظیم زاویه شاتر

motion blur premiere pro

با فعال کردن موشن بلر باید گزینه Use Composition’s Shutter Angle را غیر فعال کنید و سپس Shutter Angle را تنظیم کنید . مجددا یادآوری می کنیم که 180 درجه یک زاویه استاندارد است . هر چه این زاویه را بالاتر ببرید بلر بیشتری خواهید داست و برعکس. نکته مهم این که برای فعال شدن موشن بلر هر گونه کی فریمی که می خواهید به Position بدهید را در افکت Transform بدهید نه در بخش Motion.

0° Shutter Angle

motion blur premiere pro

180° Shutter Angle

motion blur premiere pro

360° Shutter Angle

motion blur premiere pro

گام چهارم –پریست ایجاد کنید

motion blur premiere pro

با ایجاد یک پریست ، شما این امکان را دارید تا موشن بلر را در کلیپ های آینده تان نیز اضافه کنید و کار خودتان را ساده تر کنید. برای این کار با راست کلی کردن یا Ctrl+Click بر روی افکت Transform در پنل Effect control به سراغ گزینه Save بروید . نامی برای آن تعیین کنید و تمام !

با این کار موشن بلر شما در فولدر Presets واقع در پنل Effect ذخیره خواهد شد.

برای دانلود مجموعه کامل پلاگین پریمیر کلیک کنید.

به این پست چه امتیازی می دهید؟

3.7 / 5. 3

ارسال دیدگاه

برای ثبت علاقمندی ها، وارد حساب کاربری خود شوید.

یکی از روش های زیر را برای بازیابی رمز عبور انتخاب کنید