StockMusic.ir

White Balance چیست؟

what-is-white-balanceWhite Balance چیست؟

White Balance وایت بالانس یا تراز سفیدی تصویر، تلاشی است برای حفظ رنگ طبیعی اجسام در عکس یا فیلم ثبت شده. به عبارت دیگر ما سفیدی رنگ در تصویر را طوری برای دوربین ست می کنیم که رنگ های داخل مانیتور همان چیزی باشد که در دنیای واقعی شاهدش هستیم.

البته گاهی اوقات رعایت نکردن این خصیصه می تواند باعث ثبت تصاویری به مراتب خلاقانه تر شود. لطفا به عکس های زیر دقت کنید.

what-is-white-balance

همان نطور که می بینید رنگ یک تصویر واحد، می تواند به نارنجی، آبی، زرد و … مایل شود. دقت کنید نورهای فلورسنت (مثل لامپ مهتابی ) رنگ آبی را به عکس اضافه می کنند در حالی که نورهای تنگستن (مثل لامپ معمولی ) رنگ عکس را مایل به زرد می کنند.

what-is-white-balance

ما این تفاوت دما را خیلی حس نمی کنیم چون چشم های ما خود به خود آن را تنظیم می کند. اما دوربین های دیجیتال آنقدر باهوش نیستند که این تنظیمات را به طور اتوماتیک انجام دهند و گاهی اوقات لازم است چگونگی برخورد با نورهای مختلف را به آنها یادآوری کنیم!

دوربین های دیجیتال به یک مرجع سفید رنگ نیاز دارند . سپس می توانند بر اساس این مرجع سفید رنگ مابقی رنگ ها را محاسبه کنند . بعنوان مثال اگر نور هالوژن بر یک دیوار سفید بتابد رنگ دیوار به سمت زرد گرایش خواهد داشت در صورتی که دیوار باید سفید باشد . بنابراین اگر دوربین بداند که دیوار باید سفید باشد ، آنگاه تمام رنگ های دیگر را جبران کرده و دیواربه رنگ سفید ثبت می گردد . و این کار دقیقا یعنی وایت بالانس کردن عکس با فیلم. که می تواند قبل از زمان تصویر برداری رخ دهد یا پس از آن و درون کامپیوتر شما.

what-is-white-balance
پس در مقابل نورهای سردتر ( آبی یا سبز )، از دوربین می خواهید رنگ های گرم را انتخاب کند و بر عکس. برای تراز بهتر سفیدی تصویر(وایت بالانس) معمولا قبل از ثبت تصویر از یک کاغذ سفید جلوی دوربین استفاده می شود.

در تصاویر بالا مشاهده کردید، به این شکل عکاس یا تصویر بردار بهتر می تواند دما و تراز سفیدی رنگ را در دوربین خود تنظیم کند.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد، برخی اوقات ما به عمد تنظیمات وایت بالانس را بهم میزنیم تا به تونالیته های خلاقانه برسیم. همین امر اساس ساخت انواع پلاگین های اصلاح رنگ نور در پریمیر یا سایر نرم افزارهای تدوین می باشد. پیشنهاد می کنیم با نصب پریست های رنگی پریمیر یا افتر افکت این مهم را امتحان کنید و تاثیر شگفت انگیز آن روی پلان های خود را مشاهده نمائید.

به این پست چه امتیازی می دهید؟

4.7 / 5. 7

ارسال دیدگاه

برای ثبت علاقمندی ها، وارد حساب کاربری خود شوید.

یکی از روش های زیر را برای بازیابی رمز عبور انتخاب کنید