StockMusic.ir

5 راه برای بهتر کردن دید شما در تدوین فیلم

5 راه برای بهتر کردن دید شما در تدوین فیلم

اگر شما مدت زمان زیادی روی یک پروژه تدوین کار کنید، ممکن است تمرکز روی موضوعی که کار می‌کنید سخت شود. چه چیزی کار می‌کند؟ چه چیزی اشتباه است؟ چه چیزی را در تدوین فیلم از دست داده‌اید؟

وقتی زیادی به تدوین نزدیک می‌شوید، بهتر کردن کار شما تبدیل به یک چالش فرسایشی می‌شود. چرا که شما نمی‌توانید فیلم را آن طور که واقعا هست ببینید.

در این مقاله، 5 نکته را که به شما کمک می‌کنند تا دید جدیدی در تدوین فیلم پیدا کنید بررسی می‌کنیم.

5 Ways to Sharpen Your Film and Video Editing Perspective

1- با دیگران ببینید

سریع‌ترین راه ممکن برای اینکه پروژه خود را از منظر دیگران ببینید، این است که آن را با شخص دیگری ببینید. حتی اصلا نیازی نیست که درباره فیلم چیزی به شما بگویند.

با اینکار شما می‌توانید کات‌های اشتباه، لحظات گیج کننده، و قسمت‌هایی که خسته کننده شده‌اند را پیدا کنید. به علاوه شما صداهایی را که به درستی میکس نشده‌اند نیز می‌شنوید.

همانطور که تدوینگرها دوست دارند بگویند “هنوز تمام نشده است”، نشان دادن کارتان به بقیه پیش از اتمام نهایی، باعث می‌شود متوجه شوید که چه چیزی درست کار می‌کند و چه چیزی نیاز به تغییر دارد.

با این روش می‌توانید واکنش مخاطب را نیز ببینید. چه اینکه بهتر است تدوینگر از واکنش مخاطب به صفحه نمایش، به نقاط قوت کار و مشکلات کار پی ببرد و در جهت اصلاح برآید.

5 Ways to Sharpen Your Film and Video Editing Perspective

2- در تدوین فیلم صدا را قطع کنید!

قطع کردن صدا و نگاه کردن به تصاویر، یک ترفند است که تدوینگرانی مانند والتر مرچ، جو واکر و… انجام می‌دهند. جو واکر (تدوینگر فیلم‌های سیکاریو و ضربه شلاق) می‌گوید:

“ما تدوین در حالی که اسپیکر خاموش باشد را دوست داریم! مانند کاری که در فیلم سیکاریو انجام دادیم، و گاهی آن را به عنوان فیلمی صامت تدوین کردیم. اگر شما بتوانید فقط با تصاویر داستان را پیش ببرید و بگویید چه اتفاقی افتاده است، پس داستان به درستی کار می‌کند … این کار، شما را در داستانگویی سرسخت می‌کند.”

همچنین تمرکز بر تصاویر به شما کمک می‌کند تا ریتم شات‌ها و تصاویر را بهتر از حالتیکه صدا روی تصاویر اثر می‌گذارد، بررسی کنید. مثلا یک صحنه اکشن چقدر آرامتر حس می‌شود زمانیکه افکت‌های صوتی و موسیقی خاموش باشند.

نوع دیگر این ایده می‌تواند به این صورت باشد که فیلم را سیاه و سفید ببینید، یا حتی تصاویر را وارونه کنید تا نحوه نگاه معمولتان را بشکنید.

5 Ways to Sharpen Your Film and Video Editing Perspective

3- تصاویر را خاموش کنید

این حالت برعکس حالت قبلی است و شما با خاموش کردن تصاویر و فقط گوش دادن به تدوین، در مسیر کاملا جدیدی قرار می‌گیرید.

معمولا تدوینگران فیلم مستند از این روش زمانیکه تدوین اولیه را انجام می‌دهند استفاده می‌کنند (که به آن ویرایش رادیویی نیز می‌گویند). تنها با کار کردن روی صداها یا لحظات مهم، شما می‌توانید به اولین چیدمان درست در مکان‌های درست دست پیدا کنید، چرا که دیالوگ‌ها بیشترین اطلاعات برای پیشبرد داستان را در خود دارند.

تنها با گوش دادن کامل به کل پروژه می‌توانید تشخیص بدهید ریتم کجاها کار می‌کند و کجاها خیر، صداهای اضافی از دیالوگ‌ها را حذف کنید و متوجه شوید که کجاها باید برای دیالوگ سکوت بگذارید. همچنین می‌توانید به کیفیت میکس صدا نیز پی ببرید، که چه زمانی بیش از حد از افکت صوتی استفاده شده، یا چه زمانی صدا بیش از حد بلند است و …

قبل از اینکه هر تدوینی را تمام کنید، ارزش دارد که نکته‌های 2 و 3 را حداقل یکبار امتحان کنید.

5 Ways to Sharpen Your Film and Video Editing Perspective

4- ترفندهای جو واکر

“ریتم، نمایش سریع و پشت هم وقایع بدون اینکه به کسی اجازه احساس کردن بدهید، نیست، شما باید به لحظاتی که مهم هستند و می‌خواهید روی آنها تاکید کنید، مکث اضافه کنید. شما مجبورید برای بدست آوردن چیزی، چیز دیگری را فدا کنید. باید به داستان حسی از زمان بدهید.

من یک ترفند برای اینکار دارم: زمانیکه فیلم در حالت خوبی است و شما درحال اتمام تدوین هستید، شماره صحنه‌ها را روی یک کاغذ نوشته و بعد بصورت تصادفی یکی از آنها را بردارید. سپس به آن صحنه نگاه کنید، فقط آن صحنه.

شاید باید یکبار دیگر بررسی شود. این بهترین راه ممکن نیست؟

در پایان فیلم‌ها صحنه هایی وجود دارند که شاید به خوبی بهترین لحظات فیلم نباشند. اینکار مانع از بی‌دقتی است. اقتصادی‌تر است از کات‌ها به اندازه‌ای که می‌توانید استفاده کنید.

دیگران را با گفتن اینکه به چه چیزی فکر کنند خسته نکنید. به مخاطب اجازه دهید تا خودش توجه خود را به یک کاراکتر یا یک شات جلب کند.” جو واکر

این ایده که یک صحنه را بصورت تصادفی انتخاب کرده و دوباره ارزیابی کنید یک راه جالب برای بدست اوردن یک دید تازه در مورد اینکه هر صحنه به تنهایی چگونه اجرا می‌شود است.

حتی اگر روی یک پروژه کار می‌کنید که صحنه محور نیست، بازهم می‌توانید از این راهکار استفاده کنید. به این صورت که پروژه‌تان را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کرده و آن‌ها را روی یک کاغذ بنویسید، و همان انتخاب تصادفی را انجام دهید.

5 Ways to Sharpen Your Film and Video Editing Perspective

5- فاصله

اگر بتوانید پروژه‌تان را برای مدتی کنار بگذارید، (حداقل 24 ساعت، یا تا جایی که برای شما ممکن است) یک راه عالی برای بازسازی دید شما است. چرا که بعد از گذشت زمان، آن را با ذهنی تازه خواهید دید.

ویلیام گلدنبرگ تدوینگر فیلم The Insider می‌گوید:

“ما هر روز ساعت 7 صبح فیلم را می‌دیدیم، که باعث می‌شد عینیت خود را از دست بدهیم. روزهایی بود که به وضوح آن را بیشتر از بقیه می‌دیدیم، اما چه می‌شد اگر از یک روز صرف‌نظر کنیم، که انگار مانند گذراندن یک هفته است، چرا که به دیدن آن عادت کرده بودیم.

اگر 24 ساعت بگذرد، بنظر می رسد زمان زیادی از دست داده اید. اما برعکس به طرز عجیبی شما را سریع تر پیش می برد.”

خروجی نهایی فیلم The Insider دو ساعت و 37 دقیقه است، پس می‌توان حدس زد که تدوین اولیه کار باید خیلی بیشتر از این بوده باشد، شاید طولانی‌تر از دو سوم خروجی نهایی.

این روش جالب نشان می‌دهد که تدوین یک فیلم سینمایی حدودا چند روز طول می‌کشد و شاید این تنها روشی است که از این فاصله سودمند استفاده می‌کند.

در ادامه بحث فاصله زمان و مکان، Eddie Hamilton تدوینگر فیلم  Mission: Impossible — Fallout در مصاحبه با Steve Hullfish گفته است:

“بعد از اینکه مچ پای تام کروز در یک صحنه بدلکاری شکست، کار برای حدود 3 ماه تعطیل شد و در آن مدت من و Chris McQuarrie روی تدوین نهایی تمام سکانس‌هایی که تا آن لحظه فیلمبرداری شده بودند کار کردیم.

کریس سخن جالبی گفت: فاجعه فرصتی برای پیشرفت است. او همیشه نیمه پر لیوان و نکات مثبت را می‌دید.

ما از این زمان برای بررسی دقیق فیلم استفاده کردیم و از خود سوالات سختی درباره اینکه نقاط قوت فیلم کجا هستند و چگونه می‌توانیم آن‌ها را بهبود ببخشیم پرسیدیم. ما در تمام صحنه‌های باقیمانده برای فیلمبرداری تجدیدنظر کردیم و متوجه شدیم بهترین اتصال بین داستان چه چیزی می‌تواند باشد.

من فکر می‌کنم هر گروه فیلمسازی باید بعد از گذشت دو سوم از فیلمبرداری، کار را برای 1 ماه متوقف کنند، تا آنچه را که گرفته‌اند بررسی کنند، در پلان ها تجدید نظر کرده و بعد از آن دوباره فیلمبرداری را ادامه دهند!

البته که این اتفاق نمی‌افتد. شما باید به این نکته به عنوان یک فرصتی که به طرز دراماتیکی کیفیت داستانگویی را بالا می‌برد نگاه کنید.”

امیدواریم این ۵ نکته دریچه تازه ای از هنر تدوین فیلم در ذهن شما گشوده باشد. برای مشاهده آخرین آموزش های سینمایی می توانید به بخش مستر کلاس های سینمایی تایم کد سری بزنید.

به این پست چه امتیازی می دهید؟

نظرات

ارسال دیدگاه

لطفا برای استفاده از این بخش، وارد حساب کاربری خود شوید.