StockMusic.ir

آموزش استفاده از Camera Tracker در افتر افکت

آموزش استفاده از Camera Tracker در افتر افکت

قبلا با مقاله آشنایی با تنظیمات ترک در افتر افکت در مورد گزینه Track Motion صحبت کرده بودیم. این بار می خواهیم سراغ آموزش استفاده از Camera Tracker در افتر افکت برویم.

برای کار با Camera Tracker در ابتدا شما باید فوتیج (فیلم خام) خود را در تایم لاین (بخش اصلی و در واقع میز کار افتر افکت) بارگذاری کنید، و پس از اتمام کار و آماده شدن برای ترکینگ، مانند تصویر پایین روی منو Window کلیک کرده و گزینه ترک را از پایین فهرست باز شده انتخاب کنید.

برای بهره گیری بیشتر از این آموزش، فایل پروژه برای دانلود قرار گرفته است.

ترک کردن فوتیج در افتر افکت

در پنجره Tracker که پس از کلیک بر تب Window برای شما نمایش داده میشود، چهار گزینه مختلف برای ترکر وجود دارد عبارتند از:

  • Track Camera
  • Warp Stabilizer
  • Track Motion
  • Stabilize Motion

برای ترک کردن فوتیج  شما نیاز دارید که گزینه Track Camera را انتخاب کنید. به محض اینکه شما روی Track Camera کلیک کنید، 3D Track Camera به آخرین لایه ای از فوتیج شما که در تایم لاین انتخاب کرده بودید و مشغل کار با آن بودید افزوده می شود و برنامه افتر افکت شروع به بررسی و آنالیز این لایه میکند. لایه های آنالیز شده و روند پیمایش کار به صورت درصدی و مانند تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد.

 آموزش ترک کردن فوتیج

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که ممکن است نقاط کوچکی در تصویر مشاهده کنید. جای هیچگونه نگرانی نیست، این نقاط صرفا جهت استفاده در برنامه افتر افکت ایجاد شده اند و در رندر نهایی نمایش داده نخواهند شد. مگر اینکه تیک Render Track Points خرده باشد!

اگر این نقاط ریز هستند و به خوبی قابل رویت نیستند می توانید با بالابردن مقدار Track Point Size و Target Size اندازه آنها را بزرگ تر کنید.

تنظیمات افتر افکت برای ترک کردن یک طرح به صورت کفی و زمینی

منظور از طرح کفی در واقع طرح های سایه مانند و روی زمین است که به صورت افقی و روی بستر کف فوتیج قرار است نمایش داده شوند. پس از اتمام آنالیز فوتیج شما باید نقاط ترکینگ را مشخص نمایید. و مشخص کنید کدام یک از آنها باید در ترک کردن فوتیج استفاده شوند. برای شروع در پنجره کامپوزیشن ماوس خود را بر روی نقاط ترکینگ حرکت دهید. خواهید دید که بین هر سه نقطه یک مثلث تشکیل خواهد شد. و یک نشانگر قرمز رنگ برای کمک به تجسم بهتر کار نیز به شما نشان داده میشود.

هدف پیدا کردن نقاطی است که بتوان با استفاده از آن ها طرح را در سطح مناسب و مورد نظر و به همان شکلی که میخواهیم در کار نهایی ما نشان داده شود، حرکت دهیم.

اضافه کردن متن به طرح ترک شده

وقتی که سطح مورد نظر خود را پیدا کردید شما میتوانید متن را به فوتیج اضافه کنید. برای اینکار در بین نقاط روی مثلث ایجاد شده راست کلیک کنید، یک منو باز خواهد شد.

برای قرار دادن متن روی سطح خود باید گزینه Create Text را انتخاب کنید.

افتر افکت از اطلاعات ترکینگ شما استفاده کرده و متن را در سکانس مورد نظر شما جایگذاری میکند. اما شما هنوز احتیاج دارید که آن را مرتب کرده و مقیاس مورد نظر را تراز نمایید.

گزینه های دیگری در این منو وجود دارد. مانند Create Solid که یک صفحه خالی برای شما می سازد و ترک روی آن اعمال می شود.

یا یکی از پرکاربرد ترین این گزینه ها Create Null هست که یک نول آبجکت ایجاد می کند که مختصات ترک در آن اعمال شده است. شما برای اینکه هر شکلی از این اختصات تبعیت کند کافی ست آن لایه را فرزند لایه Null کنید.

تراز کردن متن روی فوتیج ترک شده

برای تراز کردن لایه متنی مورد نظر خود روی فوتیج، لایه متنی ترک شده را روی تایم لاین خود پیدا کنید، و روی علامت فلش نمایش داده شده در لایه کلیک کنید. سپس روی Transform کلیک کنید تا تمام گزینه های موجود برای حرکت و انتقال را نیز مشاهده نمایید.

حالا شما میتوانید با وارد کردن X و Y محل لایه را انتخاب کرده و  مقادیر آن ها را تغییر دهید تا به شکل مورد نظر خود برای متنی که میخواهید نمایش دهید برسید.

برای کار کردن راحت تر و تسریع در کار خود میتوانید از کلید های میانبر زیر استفاده کنید:

  • S برای کشش و تغییر سایز یا Scale
  • P برای تغییر مکان یا Position
  • R برای چرخش یا Rotation

اگر شما قصد دارید تا از چند ویژگی به صورت همزمان روی یک طرح استفاده کنید میتوانید با نگه داشتن Shift به سایر ویژگی های دیگر برای یک شی دسترسی پیدا کنید. یعنی به جای S از Shift S استفاده کنید.

در افتر افکت یک حرفه ای باشید

آیا دنبال این هستید که وقتی از پشت سیستم بلند می شوید یک Motion Designer حرفه ای باشید؟!

ماموریت ما شکستن سد ها و برداشتن تمام موانع از راه شما برای رسیدن به این هدف است. ما در اینجا از بهترین منابع آموزشی و با استفاده از نکاتی که توسط طراحان حرفه ای عنوان شده اند این مطالب را برای شما ترجمه و گردآوری کرده ایم. آموزش های حرفه ای افتر افکت در سایت را حتما ببینید.

امیدواریم که با استفاده از آن ها بتوانید به اهداف خود دست یافته و ما نیز بتوانیم کمکی را در مسیر پیشرفتتان به شما ارائه دهیم.

به این پست چه امتیازی می دهید؟

ارسال دیدگاه

لطفا برای استفاده از این بخش، وارد حساب کاربری خود شوید.