StockMusic.ir

معرفی نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا

نظارت بر شبکه یک فرآیند IT حیاتی است که در آن تمام اجزای شبکه مانند دسترسی به شبکه، ماشین های مجازی، روترها، سرورها، دستگاه های شبکه و سوئیچ ها و همین طور شاخص های کلیدی عملکرد مانند استفاده از CPU و پهنای باند شبکه، از نظر تنگناها و عملکرد نظارت می شوند.

نرم افزار نظارت بر شبکه به شما اطمینان می دهد که کل شبکه تحت نظارت شماست. بنابراین، مهم است که تمام اجزای شبکه در لحظه ارزیابی شوند تا در دسترس بودن شبکه حفظ و بهینه شود.

این شبکه برای هسته اصلی IT حیاتی به حساب می آید. تیم های ITOps دائما تحت فشار هستند تا شبکه برای کارمندان درون سازمان یا مشتریان در دسترس باشد. نرم افزار نظارت بر شبکه می تواند به شما کمک کند تا با خودکارسازی فرآیندهای کشف، نگاشت و مدیریت شبکه های IT و کسب و کارتان، از مدیریت شبکه واکنشی به مدیریت پیشگیرانه ارتقا پیدا کنید.

ابزارهای نظارت بر شبکه همچنین نقشه های شبکه، هشدارهای حیاتی و گزارش های متنوع را ارائه می دهند تا بتوانید شاخص MTTR یا «متوسط زمان لازم برای ریکاوری» را کاهش داده و تجربه بهتری را برای کاربر نهایی خود ارائه دهید.

به عبارت دیگر، سازمان با استفاده از یک نرم افزار مانیتورینگ شبکه می تواند قبل از اینکه کاربر نهایی متوجه شود، مشکلات را برطرف کند؛ این یعنی کاهش زمان خرابی و پاسخگویی سریع تر به مشکلات.

آشنایی با ویژگی های بینا

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا، یک راهکار پیشرفته برای مانیتورینگ پیوسته شبکه و دیتاسنتر است. این نرم افزار تمامی سرویس های موجود بر روی شبکه را به صورت بی وقفه تحت نظر می گیرد. در صورت شناسایی هرگونه اختلال و اشکال، بینا با ارسال انواع اخطار، مسئولان شبکه را از این موضوع باخبر می کند. در ادامه با ویژگی های مهم این نرم افزار مانیتورینگ شبکه آشنا می شویم.

مانیتورینگ پایگاه داده

پایگاه های داده در شبکه تمامی سازمان ها نقش حیاتی را ایفا می کنند. به همین دلیل نگهداری از آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. بینا امکان مانیتورینگ بیش از 30 شاخص عملکردی مهم را در پایگاه های داده SQL Server میسر می کند. کاربر می تواند برای هر کدام از شاخص ها، شرایط اختلال را تعریف کند.

امکان مانیتورینگ صحت و موفقیت آمیز بودن عملیات بک آپ گیری تعریف شده بر روی SQL Server وجود دارد. این نرم افزار همچنین به شما اجازه می دهد تا دستورات SQL را اجرا و مقادیر بازگشتی را بررسی کنید.

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا علت اصلی بروز اختلال را شناسایی می کند و بلافاصله مدیر شبکه را از موضوع مطلع می سازد. به لطف داشبوردهای پویا و گزارش های متنوع، اعضای تیم IT و مدیر شبکه می توانند برای اعمال تغییرات احتمالی و مورد نیاز، به شکل هوشمندانه ای تصمیم بگیرند.

مانیتورینگ تجهیزات شبکه

بینا از اکثر تجهیزات شبکه تولید شده توسط برندهای معتبر پشتیبانی می کند. این تجهیزات شامل انواع سوئیچ، روتر، اکسس پوینت، رادیو و فایروال ها می شود. سیستم مانیتورینگ پیشرفته بینا در زمان بسیار کوتاه و تقریبا در لحظه مشکلات را شناسایی کرده و با اطلاع رسانی به موقع از ایجاد اختلالات جدی در شبکه جلوگیری می کند.

نرم افزار بینا مجموعه قابل توجهی از الگوهای مانیتورینگ را برای تجهیزات مختلف شبکه ارائه می دهد. علاوه بر این الگوها، امکان ساخت الگوهای سفارشی با استفاده از ابزار MIB Browser نیز وجود دارد.

مانیتورینگ پهنای باند

یکی از مهم ترین نیازها در هر نرم افزار مانیتورینگ شبکه ای، امکان نظارت پیوسته بر پهنای باند اینترفیس های مختلف است. با استفاده از این نرم افزار، کارشناسان می توانند برای هر اینترفیس محدوده مجاز پهنای باند دریافتی و ارسالی را تعریف و بر روی آنها نظارت کنند. در صورتی که پهنای باند از این حدود خارج شود، بلافاصله به مدیر شبکه اطلاع رسانی می شود.

امکان مشاهده سرعت تبادل ترافیک شبکه هر کدام از اینترفیس ها به صورت زنده در گراف ها و گزارش های مختلف وجود دارد.

مانیتورینگ سرورها

بینا به شما اجازه می دهد تا صحت و سرعت عملکرد سرورها را به دقت زیر نظر بگیرید. شما می توانید وضعیت عملکرد سرورها را به صورت یکپارچه و با روش های استانداردی مانند WMI و SNMP مانیتور کنید.

منابع سخت افزاری مانند پردازشگر، رم و دیسک در هر سرور به صورت دقیق تحت نظارت شما قرار دارد. در صورتی که مصرف هر کدام از این منابع از محدوده تعیین شده خارج شود، بینا با ارسال هشدار به کارشناسان از بروز مشکل در عملکرد سرورها جلوگیری می کند.

همچنین در صورتی که به هر دلیل یک سرویس دچار مشکل شود، بینا می تواند به صورت خودکار و طبق موارد تعریف شده قبلی، اقداماتی مانند ریستارت کردن یا اجرای دستورات را انجام دهد. برای مثال اگر بعد از مدت مشخصی پورتال سازمان به وضعیت نرمال بازنگشت، بینا می تواند به صورت خودکار سرویس وب را بر روی سرور ریستارت کند.

مانیتورینگ شرایط محیطی

بینا از یک سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی پیشرفته و یکپارچه برخوردار است که امکان نظارت بر پارامترهای محیطی مانند رطوبت، دما، نشتی آب، دود و ولتاژ را ارائه می‌دهد. این نرم افزار از مانیتورینگ شرایط محیطی در مکان هایی مانند اتاق سرور، دیتاسنتر، گلخانه، سردخانه و یخچال پشتیبانی می‌ کند.

نصب و راه اندازی نرم افزار بینا بسیار آسان است و توسط کارشناسان IT شرکت یا سازمان قابل انجام است. در صورت بروز هرگونه مشکل محیطی، بینا بلافاصله به کارشناسان و مدیران هشدار ارسال می کند. این هشدار می تواند به صورت پیامک، تماس یا روشن کردن آژیر باشد.

داشبورد کارآمد نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا، می توانید وضعیت شرایط محیطی را به صورت زنده در مراکز مختلف پایش کنید. به لطف قابلیت های پیشرفته گزارش گیری بینا، می توانید از تغییرات شرایط محیطی در بازه های زمانی مختلف درک بهتری پیدا کنید.

طبیعتا شما همیشه نمی توانید در دسترس باشید. بنابراین، در صورت بروز مشکل، کارهای اولیه مانند خاموش کردن سرورها یا روشن کردن تجهیزات تهویه مطبوع ثانویه به صورت خودکار توسط بینا انجام می شود. همچنین امکان مانیتورینگ از راه دور از طریق اپلیکیشن موبایل و بهره گیری از تکنولوژی اینترنت اشیا (IoT)، فرآیند رسیدگی به مشکلات را تسهیل می کند.

داشبوردها و گراف ها اختصاصی

نرم افزار مانیتورینگ شبکه بینا امکان تعریف داشبوردهای اختصاصی برای هر کدام از تجهیزات را ارائه می دهد. این داشبوردها با عنوان «مانیتور در یک نگاه» طراحی شده اند و می توانید به راحتی تعیین کنید در هر صفحه چه اطلاعاتی نمایش داده شود.

همچنین برای نظارت دقیق تر بر روی شاخص های مورد نظر، می توانید برای هر کدام از شاخص ها گراف های پویا بسازید.

مانیتورینگ اکتیو دایرکتوری

یکی از مهم ترین سرویس های زیرساختی مهم در شبکه های متوسط و بزرگ، سرویس اکتیو دایرکتوری است. در صورت بروز مشکل برای اکتیو دایرکتوری، تقریبا در فعالیت های تمام کاربران اختلال ایجاد می شود. نرم افزار مانیتورینگ بینا امکانات جامعی را برای پایش و نظارت سرویس اکتیو دایرکتوری ارائه می دهد.

این نرم افزار صحت عملکرد اکتیو دایرکتوری را تحت نظر می گیرد. برای این کار کافیست یک اکانت در Domain ایجاد و نام کاربری و رمزعبور خودتان را در این مانیتور جدید وارد کنید. بینا در هر بار اجرا، با استفاده از پروتکل LDAP احراز هویت اکانت را انجام می دهد و اگر در این خصوص مشکلی وجود داشته باشد، با ارسال هشدار به مدیر یا کاربر مسئول اطلاع می دهد.

به این پست چه امتیازی می دهید؟

5 / 5. 1

ارسال دیدگاه

برای ثبت علاقمندی ها، وارد حساب کاربری خود شوید.

یکی از روش های زیر را برای بازیابی رمز عبور انتخاب کنید