بررسی فیلم های روز سوم سی و سومین جشنواره فیلم فجر

0
روز سوم سی و سومین جشنواره فیلم فجر

marg mahi
مرگ ماهی روح الله حجازی ایده نابی داشت حیف که بیش از حد کش‌دار و طولانی شده بود. فیلم به نوعی ادای دین به فیلم مادر علی حاتمی است. مادری وصیت کرده بعد از مرگش جسدش توسط فرزندانش به مدت سه روز در خانه‌اش نگه داشته شود و این بهانه‌ای می‌شود تا فرزندان خانواده که گویا آنچنان با هم رابطه‌ای ندارند دوباره گرد هم جمع شوند.
جدای بحث زمان مشکل من با فیلم این بود که”مرگ ماهی” پرسش های مطرح می‌کند که خیلی از آن‌ها را بی جواب رها می‌کند. انگار این سوال ها صرفا اماده‌اند که شک و عدم اطمینان را در دل تک تک اعضای خانواده بی اندازند و این میان پیگیری مخاطب بی نتیجه می‌ماند.
bakhtak
بختک” ادامه ای بر فیلم کوتاه “خون مردگی” است البته از جنس زنانه اش. محمد کارت جسورانه سراغ سوژه‌ی منحصر به فرد خود رفته، منتهی در خون مردگی قدرت کارگردانی است که سوژه را در اختیار خودش گرفته که ماحصلش انسجام خط داستانی فیلم است اما در بختک اتفاق برعکس رخ می‌دهد و این بار سوژه است که کارگردان را مرعوب خود می‌کند که در نهایت موجب سردرگمی بیننده بین شخصیت‌های فیلم شده است.
baresh asidi
احتمال باران اسیدی” یکی از خوش ریتم‌ترین مینیمال های ایرانی است که دیدم. بهتاش صناعی ها قصه خود را بدون لکنت تعریف می‌کند در حالی که خطر افت ریتم در این دست فیلم ها بیشتر حس می‌شود. بازی‌ها تاثرگذار و کارگردانی مخصوصا در انتخاب نوع نما و میزانسن ها هوشمندانه است. فقط مشکلم با فیلم جایی بود که پیرمرد را رها می‌کنیم و بسراغ دختر در ماشین می‌رویم. فیلم با پیرمرد اغاز می‌شود و ما در تمام مسیر با او هستیم تنها جایی که از او جدا می‌شویم همین سکانس داخل ماشین دختر است که بنظر منطق روایت فیلم را دچار تناقص می کند.
احتمال باران اسیدی یک دیالوگ تلخ داشت که خیلی به دلم نشست، یک جا دوست بازنشسته لنگرودی خطاب به او میگوید، من همیشه ارزوم این بود وقتی بازنشست می شوم پاشم برم شوروی زندگی کنم، زد و همینکه ما بازنشست شدیم شوروی تقسیم شد به روسیه و.. حالا ما موندم با ارزومون چه کنیم!

مجموعه ویدئو کوپایلت
password: www.timecode.ir گزارش خرابی لینک
دانلود
مشخصات
برچسب ها

دانلود

مشخصات

راهنمای نصب

سیستم مورد نیاز

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  • سلام, مهمان