بررسی فیلم های روز اول سی و سومین جشنواره فیلم فجر

0

روز اول سی و سومین جشنواره فیلم فجر

ghol

– “قولِ” محمد علی طالبی ظاهرا در جشنواره کودک و نوجوان شش جایزه را از آن خود کرده. همین گواه این است چقدر جشنواره فیلم کودک ضعیف است. قول داستان غرق شدن پسربچه‌ای در یک رودخانه بر سر یک بازیگوشی کودکانه است. فیلم تعلیقی ایجاد می‌کند که در همان دقایق ابتدایی به ان پاسخ می‌دهد و در ادامه هیچ چیز برای دنبال کردن ندارد. مشکل بزرگ قول نداشتن پیرنگ فرعی است. سکانس اخر فیلم و دیالوگ‌های پدر و پسری پایانی فیلم هم به طرز وحشتناکی خنده‌دار از اب در امده که حاکی از ان است که کارگردان هیچ شناختی از این جنس رابطه ندارد.

man mikham

– “من میخوام شاه بشم” مستند مهدی گنجی از عباس برزگر مردی است که رویای درست کردن ایلی فارسی زبان را در سر می‌پروراند. او با وجود اینکه صاحب زن و فرزند است تصمیم به ازدواج با دختری از عشایر دارد تا ایلی با ریشه فارسی و از نسل خودش برپاکند.
عباس شخصیت منحصر به فردی است که گنجی با هوشمندی مقطع مهمی از زندگی او را انتخاب و آن را اگراندیسمان کرده. نتیجه این سه سال همراهی با این کاراکتر هم خلق لحظات ناب مانند رویارویی دختر با پدر، بعد از ازدواج دومش شده. من می‎خوام شاه بشم فیلم رویاها و جاه طلبی‌هاست. عباس با رویاهاش زندگی می‌کند و برای تحقق ان‌ها از هیچ تلاشی رو گردان نیست، حتی وقتی پای فروپاشی خانواده اش به میان می‌اید خانواده‌ای که تاثیر بسزایی در انچه که او هم اکنون است داشته‌اند.
فیلم فقط یک اتالوناژ خوب می‌خواهد. پلان‌ها هر کدام ساز خود را می‌زنند.

nahid

– هرچه “من میخواهم شاه باشم” فیلم مردانه‌ای بود،”ناهید” ساخته آیدا پناهده حال و هوایی زنانه داشت. مادری برای اینکه بتواند سرپرسی فرزندش را از شوهر معتادش بگیرد حاضر است تمامی موقعیت‌های مناسب پیشرویش نه بگوید.
فیلم پناهنده شروع خوبی دارد ولی متاسفانه از میانه افت می‌کند و قصه بیشتر در عرض گسترش پیدا می‌کند که همین امر منجر به کندی ریتم می‌شود. لختی که ریشه در جنس روایت قصه دارد و کار با تدوین هم حل نمی‌شود. اتفاق ها خیلی طول می‌کشد تا بیافتد. اما مثل فیلم کوتاه های پناهنده توجه به جزئیات در این اثر هم فرایند دیدن فیلم رو لذت بخش می‌کند، مثل بازی با دوربین مدار بسته، یا تعویض پتوی مادر هنگام امدن مهمان ها و …
فیلم بازی های خوبی دارد و البته تیتراژی خلاقه. به شخصه دوست داشتم پلان اخر فیلم رو هم از دید دوربین مدار بسته و بدون شنیدن هیچ دیالوگی می‌دیدم.

bofalo

– من که متوجه نشدم بوفالوی کاوه سجاد حسینی کلا درباره چی بود. دوستانی که فیلم رو دیده اند مارو هم در جریان بزارند!

sib

– آخرین فیلم روز اول رو با فیلم فارسی متاخر سیروس الوند به نام هوشمندانه ی”این سیب هم برای تو” به پایان رساندیم که همراه بود با سوت و کف حضار.
فقط حیفم میاد این دیالوگ رو که سبب ترکیدن سالن شد رو شما نشنوید(که البته دلیل نامگذاری فیلم رو هم مشخص می‌کنه)، جایی پسر بده داستان برای توصیف دختر خوبه داستان از این واژگان استفاده می کنه:
بیتا مثل یه باغ پر از میوه ست اما یه سیبم به ادم نمیده!

مجموعه ویدئو کوپایلت
password: www.timecode.ir گزارش خرابی لینک
دانلود
مشخصات
برچسب ها

دانلود

مشخصات

راهنمای نصب

سیستم مورد نیاز

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  • سلام, مهمان