آویشن قشنگ نیست

0

avishan

معرفی کتاب: آویشن قشنگ نیست – نوشته حامد اسماعیلیون- برنده‌ی جایز‌ه‌ی‌ادبی‌گلشیری 1388

مجموعه داستان آویشن قشنگ نیست که بیشتر به یک داستان کوتاه اپیزودیک می‌ماند تا مجموعه داستان، قصه شش نفر از اهالی کوچه دولتشاهی کرمانشاه است که زمانه برای هر کدام سرنوشتی متفاوت رقم می‌زند اما با تجربه‌ای مشترک. رضا، مهدی، بهادر، اهورا، نیلوفر و نیما راوی‌های اول شخص داستان حامد اسماعیلیون هستند که هر کدام در فصلی جداگانه به شرح ماجرای خود می‌پردازند.

حامد اسماعلیون زاده کرمانشاه و متولد1355 است. دندانپزشک است و دیگر از او باید بعنوان یکی از نویسندگان جلای وطن گفته یاد کرد. چرا که چند سالی‌ است به تورنتو مهاجرت کرده. البته هنوز هم در عرصه ادبی فعالیت دارد و کتاب جدیدش با نام قناری باز سال پیش توسط نشر چشمه به چاپ رسید.

آویشن قشنگ نیست، با رضا شروع می‌شود. فصلی که می‌توان آن را بهتر فصل کتاب نامید. جوانی که بر اثر سانحه‌ی رانندگی جان باخته و حالا دارد برای ما با بیانی آمیخته با طنز از گذشته می گوید، از آرزوها و فرصت‌هایی که به حکم تقدیر یا بی‌کفایتی خود از کف داده و از آنها چیزی جز حسرت برایش نمانده.

راویان داستان که همه از اهالی یک محله و یک کوچه هستند، هرکدام دچار سرنوشت تلخی می‌شوند. بین این شش نفر بنظر می‌رسد تنها نیما که به خارج از کشور مهاجرت کرده زندگی‌اش سر و سامانی گرفته است. نیما راز این موفقیت را در نامه‌اش به رضا این چنین بازگو می‌کند: ((می‌دانی رضا جان دیگر یاد گرفته‌ام با این چیزها غمگین نشوم.‏))

انگار او هم اگر در ظاهر زندگی رو ‌به‌راهی دارد به این دلیل است که آموخته در چنین روزگاری سخت‌تر احساساتی شود، که کمتر برنجد، که کمتر درد بکشد.

طرز فکری که مهدی و رضا به آن نمی‌رسند و همین هم سبب می‌شود تا آخرین ثانیه‌های عمر خود -در مورد رضا حتی بعد از مرگ- دچار حسرت و پشیمانی باشند.

حیفم می‌آید در فضایی که دوستان نویسنده و ناشر به طرح روی جلد کتاب کمتر توجه‌ای نمی‌کنند، از طرح هوشمندانه علی زعیم طراح جلد آویشن قشنگ نیست حرفی نزنم . طرح جلد نقشه یک مکعب باز شده است که در هر طرف آن شش نقطه حک شده . همانند یک تاس که تمامی وجهش شش بوده. شش شخصیت اصلی رمان.

کتاب با مرگ رضا شروع و با تولد دختر نیما تمام می‌شود. جایی که نیما در نامه‌اش خطاب به رضا این چنین می‌گوید:

(( شاید اصلا در آینده برنامه یک سفر به ایران را بریزیم . بگذار دخترمان به دنیا بیاید .پنج ماه دیگر .اسمش را می گذاریم آویشن.قشنگ نیست؟))

مجموعه ویدئو کوپایلت
password: www.timecode.ir گزارش خرابی لینک
دانلود
مشخصات
برچسب ها

دانلود

مشخصات

راهنمای نصب

سیستم مورد نیاز

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  • سلام, مهمان